Urok i klątwa to terminy, które dzisiaj wydają się nie mieć uzasadnienia i racji bytu. Jeśli ktoś dzisiaj otwarcie deklaruje, że wierzy w klątwy i uroki, to ma możliwość być postrzegany za dziwaka.

Jednakże prawda jest taka, że pomimo postępu cywilizacyjnego i technicznego, wiara w uroki i klątwy nie przestała mieć racji bytu i można spotkać osoby, które praktykują odczynianie uroków i są święcie przekonane o tym, że zabiegi te przynoszą określone działanie. W chwili obecnej odczynianie uroków w ogromnej liczbie przypadków praktykuje się wobec niewielkich dzieci.
Jeśli takie jest marudne i płaczliwe i zachowuje się całkiem inaczej niż zwykle, to niektórzy twierdzą, że być ma możliwość zostało ono uroczone (więcej – uroki klątwy odczynianie). Zdejmowanie uroków jest nieco łatwiejsze niż zdejmowanie klątw. Popularnym sposobem jest na przykład przelewanie wosku. Wtedy bierze się tradycyjną świecę, gałązki z miotły i wodę święconą. Z gałązek robi się krzyżyk i przez niego przelewa się stopiony wosk. Ten ma lądować do pojemnika z wodą trzymanym nad głową dziecka (zobacz: jak odczynić urok). Powstały w wosku kształt ma przypominać to, czego dziecko się wystraszyło lub przez kogo zostało uroczone. Choć ludzie sceptycznie podchodzą do takich zachowań, dużo z nich przynosi poprawę. Bez wątpienia, żeby poprawa była widoczna, należy wiedzieć, jak odczynić urok czy jak zdjąć klątwę. Taka wiedza najczęściej dysponują nasze babcie albo rodzice, bo taka wiedza przekrywana jest z pokolenia na pokolenie i posiada swoje początki w dawnych latach, kiedy praktykowano jeszcze wiarę pogańską. Wówczas takie zabiegi zostały na porządku dziennym.

Więcej informacji: jak zdjąć urok.