Zbliżający się okres wakacyjnym znaczy głównie wzmożony ruch na basenach , a ponadto popularnych kąpieliskach. Właściwie każdy ten teren powinno się porządnie zabezpieczyć, aby możliwe było bezpieczne używanie z jeziora lub basenu przez większość ilość osób. Wyposażeniem basenów w niezbędny sprzęt ratunkowy zajmują się zewnętrzne firmy, które chętnie dostarczą cały potrzebny sprzęt.

Obowiązkiem basenu publicznego jest posiadacie adekwatnego sprzętu ratowniczego w razie nieprzewidzianej sytuacji. Zasada ta dotyczy nie tylko i wyłącznie państwowych basenów, niemniej jednak także prywatnych, mieszczących się w ekskluzywnych hotelach. W razie utonięcia, policja w pierwszej kolejności będzie sprawdzała wyposażenie ratunkowego znajdujące się na danym basenie. 
Na każdym basenie oraz dodatkowo budce ratownika na plaży musi się znaleźć dobry sprzęt medyczny zawierający zestaw pierwszej pomocy. Prędzej, czy później to właśnie ten sprzęt uratuje życie dla niejednego dziecka. Niestety rodzice nie zawsze są wstanie z uwagą upilnować swoje dzieci, dlatego ratownicy muszą być przygotowani na każdą ewentualność. Co roku w naszym kraju ginie kilkaset osób z powodu utonięcia, dlatego statystycznie taka sytuacja może zdarzyć się na każdym kroku. Warto zatem upilnować, by wasz basen lub prywatna plaża hotelowa była wyposażona w zasadniczy i obowiązkowy sprzęt ratowniczy , a dodatkowo medyczny. W ten sposób nie tylko i wyłącznie zabezpieczycie swoją firmę przed ewentualnymi problemami, niemniej jednak także uratujecie niewinne, ludzkie życie, co jest wszak wartością największą. 

Warto sprawdzić: sprzęt dla ratowników