Kłopoty związane z nieprawidłowym rozwojem aparatu mowy mogą zjawić się na każdym etapie rozwoju waszego dziecka. W sytuacji ich pojawienia się powinniście jak najszybciej zapisać wasze dziecko do logopedy, który sprawi, że aparat mowy zacznie znów prawidłowo się rozwijać. W przypadku faktycznie niedużych dzieci doskonale sprawdzi się neurologopeda.

Jeśli wasz maluszek nie pragnie wciąż zacząć mówić albo mówi bardzo niewyraźnie to powinniście skonsultować go ze specjalistą. Tego typu problemy nie są bez wątpienia groźne i znaczna większość dzieci po kilkunastu tygodniach współpracy z neurologopedą zaczyna normalnie mówić. Warto jednak kontynuować terapię i co jakiś czas umawiać się na kontrolne wizyty ze specjalistą, który będzie cały czas nadzorował rozwój aparatu mowy waszego dziecka. 
Niestety, ale leczenie problemów występujących u dorosłych dzieci jest o wiele trudniejsze i wymaga bardzo długiej terapii. Najbardziej kłopotliwe i wstydliwe są problemy związane z jąkaniem. Dla każdego dziecka jąkanie jest ogromna skazą, z którą w pełni nie potrafią sobie poradzić. W takiej okoliczności logopeda jest zwyczajnie potrzebny, gdyż pomoże on dla waszego dziecka w pełni pozbyć się tego problemu. Najczęściej przyczyną jąkania jest zbyt szybkie tempo mowy przez które wasze dziecko przestaje prawidłowo wymawiać samogłoski , a ponadto łapać oddech. Tego rodzaju sytuacja sprawia ściśnięcie się gardła oraz dodatkowo jąkanie. Efekt ten jest na nieszczęście podbijane przez naszą psychikę, gdyż prawie każde dziecka wstydzi się swoich problemów z jąkaniem. Odpowiedni logopeda w ciągu kilkunastu miesięcy pomoże dla waszego dziecka usunąć problem jąkania. 

Warto sprawdzić: neurologopeda Wałbrzych.