W każdej branży przemysłowej i produkcyjnej bardzo ważnym etapem jest kontrola jakości stworzonych towarów. Każdy konsument zasługuje wszak do otrzymanie wysokiej jakości towarów, które na pewno nie posiadają żadnych, konstrukcyjnych wad. Są przypadki w których występowanie wady konstrukcyjnej może być niesamowicie niebezpieczne, dlatego konieczne jest przeprowadzanie częstych testom jakości każdego wytworzonego produktu.

Warto również kontrolować półprodukty i fabrykaty, ażeby w razie czego zatrzymać o wiele uprzednio całą serię, źle utworzonych produktów. Badania nieniszczące są zdecydowanie najczęściej wykorzystywane przez ekspertów jakości. Te badania pozwalają na dokładne sprawdzenie produkty, jednak nie doprowadzając do jego uszkodzenia (warto zobaczyć: międzynarodowy inżynier spawalnik).
W wielu przedsiębiorstwach tego rodzaju badania są mile widziane, gdyż wówczas z testami jakości nie wiążą się straty w produktach. W sytuacji drogich produktów, wartych kilka tysięcy zł w górę, straty byłyby w rzeczywistości ogromne. Dogłębnie i dokładnie przeprowadzone badania wizualne w zupełności powinny wystarczyć, ażeby ze starannością ocenić jakość wszystkich wykreowanych produktów. Warto więc dowiedzieć się jakie istnieją metody badań wizualnych , a ponadto jak trzeba je prawidłowo wykonać (źródło informacji: Badania nieniszczące NDT). Przeprowadzenie badań nieniszczących, które dają jasno sprecyzowane rezultaty , a dodatkowo nie niszczą wytworzonego produktu nie są wcale łatwe i wymagają posiadania adekwatnej wiedzy. Warto zatem się najpierw z dużą dokładnością doszkolić z tych metod, zanim zaczniecie brać odpowiedzialność za wyniki swoich badań. 

Więcej informacji: badania penetracyjne.