Zasadniczym elementem każdej zaprawy murarskiej , a oprócz tego kleju jest piasek. Na waszym placu budowy będziecie zużywali piasek tonami, gdyż jest to podstawowy składnik każdego cementu. Bez wątpienia istnieje także możliwość zakupienia wysokiej jakości piasku do mniejszych, domowych robót.

 Rodzajów piasku dostępnego w profesjonalnych przedsiębiorstwach zajmujących się dostarczaniem tego surowca jest mnóstwo. Piaski te pozwalają na zyskanie innego efektu oraz posiadają inną trwałość. Największą popularnością cieszy się piasek suszony kwarcowy, który służy do budowy solidnych i niesamowicie wytrzymałych zapraw murarskich. O ile chcecie, aby stworzone fundamenty wytrzymały przez kilkadziesiąt lat, to zdecydowanie ma co postawić na najwyższej jakości piasek. To właśnie ten surowiec będzie odpowiedzialny za wytrzymałość waszych zapraw murarskich oraz kleju (źródło: Piasek suszony). 
Piaskowanie jest najbardziej istotnym procesem na każdym placu tworzenia, zwłaszcza w teraźniejszych czasach, kiedy coraz częściej brakuje piasku do budowy. Powinniście unikać kupowania niskiej jakości, taniego piasku, gdyż najprawdopodobniej będzie on pochodził z morza. Przez zawartą w morskim piasku sól jest to całkowicie nieodpowiedni produkt do budowy wytrzymałych zapraw murarskich oraz dodatkowo kleju. Z powodu zawartej w piasku soli już po kilku latach wasza zaprawa murarska zacznie się kruszyć. Nie warto więc oszczędzać środków finansowych na piasek, gdyż może to zakończyć się później poważną tragedią, za którą to właśnie wy będziecie odpowiedzialni. 

Źródło: Ścierniwo.